Borgerhøring |
 |
Hos FynBus er vi ved at lave nye busplaner for hele Fyn. Planerne træder i kraft til august, og det kommer til at betyde nogle ændringer for dig, der bruger busserne.
Vi lægger udkast til planerne op her på hjemmesiden efterhånden som de bliver færdige, så du kan se, hvad vi laver om. Vi vil meget gerne høre din mening om de nye planer. Ikke mindst, hvis du synes, at der er noget, der burde ændres.
Her fra siden kan du klikke dig ind på de enkelte ruter og foreslå forbedringer. Du får ikke direkte svar, men vi læser, hvad du skriver, og alle input indgår i færdiggørelsen.
De fleste ændringer er lavet fordi Region Syddanmark vil have optimeret det regionale busnet, så busserne kommer hurtigere frem og kører mere direkte. Dermed bliver systemet skræddersyet til de mange passagerer, der bruger regionalbussen dagligt mellem hjem og arbejde. Konsekvensen er, at der kommer til at køre færre busser i udkantsområderne og på tidspunkter, hvor der ikke er så mange passagerer. Læs mere om baggrunden for ændringerne her.
Husk på, at ruter og køreplaner her på siden kun er forslag, og stadig kan blive ændret - blandt andet på baggrund af dine kommentarer!
| Klik på din kommune for at se, hvordan de lokale og regionale busser kører dér. |
|
Klik på dette kort for at se, hvordan de regionale busser kører på hele Fyn. |
 |
|
 |
|
|
|